Powrót do Klasa 5

Temat 8

 

 

DINOZAURY

 

Miliony lat temu na Ziemi panowały dinozaury, ale wyginęły one na długo przed pojawieniem się na niej ludzi. Wiedzę o tych zwierzętach zdobywa się dzięki skamieniałościom – zwierzęcym i roślinnym szczątkom, które przetrwały w skałach i które można dziś oglądać. Odciski łap i masowe groby dinozaurów dowodzą, że żyły one w grupach. Roślinożerne łączyły się w stada dla bezpieczeństwa. Niektóre mięsożerne mogły polować grupowo.

 

Wielkość

Dinozaury to największe zwierzęta lądowe, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Najpotężniejsze były roślinożerne zauropody. Miały one ogromne ciała, długie szyje i małe głowy.

Nie wszystkie dinozaury były ogromne ? niektóre były wielkości dzisiejszych jaszczurek. Odnaleziono niewiele ich skamieniałości, gdyż często były one pożerane przez inne dinozaury, a ich kruche kości łatwo ulegały zmiażdżeniu.

 

Kolor skóry

Nikt nie wie na pewno, jakiego koloru były dinozaury. Odnaleziono kilka skamieniałych fragmentów ich skóry, ale jej kolor wypłowiał miliony lat temu. Być może dinozaury były podobne do dzisiejszych gadów.

 

Żywienie

Większość dinozaurów była roślinożerna. Grupa ta obejmowała zarówno małe, dwunożne osobniki, jak i olbrzymie zauropody. Ponieważ pożywienie roślinne jest niskokaloryczne, wiele dinozaurów spędzało większość dnia na jedzeniu, by zdobyć potrzebną ilość energii. Wszystkie mięsożerne dinozaury to teropody. Poruszały się na dwóch kończynach, które zakończone były trzema palcami, uzbrojonymi w ostre pazury. Niektóre z nich to łowcy, ścigający swoje ofiary, inne to padlinożercy, żywiący się martwymi zwierzętami.