Plik Woda i Góry dla uczniów klas V – ćwiczenia z Word

WODA
Ziemia
Ziemia widziana z kosmosu ma kolor niebieski, ponieważ 71% jej powierzchni pokryte jest wodą. Około 97% wody zgromadzonej na ziemi znajduje się w morzach i jest to woda słona. Reszta wody to rzeki, jeziora i lodowce.

Woda
Woda to substancja bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii. Jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Bez wody nie przetrwałby żaden człowiek, zwierzę czy roślina. Brak wody uniemożliwia uprawę ziemi, hodowle zwierząt. Bez wody nie ma żywności, a bez żywności nie ma życia.

Woda morska

Woda morska zawiera sól oraz inne minerały. Przeciętne zasolenie morza wynosi 3,5%. Jest jednak takie morze ? Morze Martwe ? którego zasolenie sięga 35%. Duża ilość soli w wodzie powoduje jej większą nośność, dlatego też w Morzu Martwym pływa się wyjątkowo łatwo.

Krążenie wody w przyrodzie
Zasób wody w przyrodzie jest nieustannie odnawiany. Deszcz spada na ląd i do oceanów. Słońce ogrzewa Ziemię, a woda paruje do atmosfery. W atmosferze woda ochładza się, zagęszcza i tworzy chmury deszczowe.

Morza i oceany
Oceany to ogromne obszary wody morskiej. Istnieją cztery oceany: Spokojny (Pacyfik), Atlantycki (Atlantyk), Indyjski i Arktyczny. Największy z nich i najgłębszy to Ocean Spokojny. Jest on niemal dwukrotnie większy od Oceanu Atlantyckiego. Morza są częściami oceanów, oddzielonymi od nich lądem. Największe morze, Morze Południowochińskie, jest częścią Oceanu Spokojnego. W większości mórz i oceanów rozwija się życie i znajdują się zasoby minerałów.

Rzeki
Najdłuższą rzeką świata jest Nil w Afryce ? ma on 6695 km długości. Bierze swój początek w Jeziorze Wiktorii, w Burundi, i wpada do Morza Śródziemnego. Nil jest tak długą rzeką, że trudno dostrzec ją całą nawet z kosmosu. Rzeki odgrywają ważną rolę w ukształtowaniu krajobrazu, są także życiodajne dla ludzi, dostarczają im pokarmu oraz wody pitnej, służą do nawadniania pól.

 

 

GÓRY
Góry to rozległe obszary, wznoszące się ponad otaczającym terenem. Wypiętrzają się w wyniku ruchów skorupy ziemskiej.
Jak powstały góry
Góry powstały miliony lat temu wskutek ruchów tektonicznych ? przemieszczeń skorupy ziemskiej. Skorupa Ziemi składa się z płyt, które stale się poruszają. Najwyższe góry to jednocześnie góry najmłodsze.
Najwyższy szczyt
Najwyższym szczytem świata jest Mount Everest. Jest on częścią Himalajów w Azji i ma 8848 m wysokości.

Wygląd gór
Niektóre góry są postrzępione, a inne gładkie. Góry strome o postrzępionych szczytach i zboczach to góry młode, np. Himalaje. W miarę upływu czasu szczyty i zbocza podlegają wpływom erozji, spowodowanej przez wodę, deszcz, lód i wiatr. Dlatego też starsze góry są gładsze i niższe.

Tereny górskie
Góry znajdują się na całym świecie. Największymi skupiskami górskimi są: Góry Skaliste w Ameryce Północnej, Alpy w Europie, Andy w Ameryce Południowej ? i największe spośród nich ? Himalaje w Azji.

Formy życia w górach
Rośliny i zwierzęta, które żyją w górach, muszą sprostać ekstremalnym temperaturom i mocnym wiatrom. Drzewa nie są w stanie rosnąć powyżej określonej wysokości, zwanej granicą lądu. Powyżej niej rosną jedynie odporne rośliny alpejskie. Zwierzęta górskie ? lamy, jaki i kozice ? mają grube, wełniane futro, które chroni je przed zimnem.